Možnosti chlazení akvária v létě


Snad každý rok řeší s příchodem léta akvaristé zásadní problém - jak ochladit akvárium, jehož teplota může v letních měsících vyšplhat až přes 30 stupňů Celsia. Vysoká teplota vede v akváriích k nadměrnému růstu řas, ke zpomalení růstu většiny rostlin, rychlejšímu odparu vody a podobně. V tomto článku přinášíme 5 možností, jak akvarijní vodu v létě ochladit. V prvé řadě je ale potřeba říct, že akvárium s krycími skly se bude zahřívat daleko více, než akvárium otevřené. A tím pádem i chlazení otevřeného akvária bude jednodušší. V uzavřeném akvárium se ještě více projevuje tzv. skleníkový efekt. Tady jsou tedy možnosti chlazení:

Větrání pouze v noci.

Pokud chcete v létě udržet místnost s akváriem co nejdéle chladnou, zapomeňte na větrání v době, kdy do místnosti svítí slunce. Větrejte především v noci, nebo časně z rána. Poté místnost s akváriem odizolujte od vnějšího světla. Ideálně vnějšími žaluziemi, závěsy nebo roletami tak, aby se do místnosti nedostávalo světlo. Skla oken totiž fungují jako skleník: do místnosti vstoupí světlo, které se v místnosti mění na infračervené záření (čili teplo), které však oknem zpátky ven neprojde. Tato metoda funguje spíše jako prevence a měli byste ji v létě praktikovat ke všem níže uvedeným metodám. Toto je velmi jednoduché řeknete si, ale pokud budete tyto zásady dodržovat bude méně horko, jak akváriu, tak i Vám.

Klimatizace

Pokud máte klimatizaci, a otevřené akvárium, zřejmě tento článek čtete zbytečně, protože máte problém z velké části vyřešen. Pokud o klimatizaci uvažujete, rozhodně je to metoda, která Vám problém s teplotou v místnosti vyřeší. Pokud však máte akvárium s krycími skly, musíte počítat s tím, že teplotu Vám bude razantně zvyšovat světlo nad akváriem, které bude do akvária pronikat skrze skleněná krycí skla a ty zpět budou teplo pouštět jen velmi neochotně. Z finančního hlediska je samozřejmě tou nejnáročnější. Klimatizace můžeme rozdělit do dvou skupin. Klimatizace mobilní neboli přenosné klimatizace nástěnné. Klimatizace mobilní můžete libovolně přesouvat, případně na zimu zcela schovat. Nevýhodou je to, že i pro ně musíte najít odvod horkého vzduchu, který budete muset směřovat do jiné místnosti nebo ven z bytu/domu a nejsou tak výkonné jako klimatizace nástěnné. Mobilní klimatizace mají obvykle také nižší výkon a jejich cena se pohybuje od 5 do 15 tisíc Kč (najdete samozřejmě i výjimky). V případě že budete chtít vyvést odvod teplého vzduchu z bytu, budete muset s největší pravděpodobností vytvořit ve zdi díru. Další možností je vyvést teplo přes otevřené okno. Pro tento účel se dnes vyrábějí speciální okenní izolace, jak můžete vidět na obrázku níže. Klimatizace nástěnné pak na 15 tisících začínají.

LG_klimatizace

Obr. 1 – Příklad venkovní nástěnné klimatizace od LG

 

izolace okna pro mobilni klimatizaci

Obr. 2 - Izolace na okno pro utěsnění mezer za současného odvodu teplého vzduchu z mobilní klimatizace

 

Častější výměna vody

Častěji měnit vodu v akváriu za novou (chladnější) je sice velice efektivní možnost, ale časově náročná a hlavně potencionálně nebezpečná pro živočichy v akváriu. Typicky ryby jsou tzv. ichtiotermní organizmy, což znamená, že jejich tělesná teplota je shodná s prostředím. Pokud tak vyměníte např. polovinu vody zachladnou, můžete rybám způsobit teplotní šok, což v krajních případech může zapříčinit i úhyn. Citlivost na změnu teploty bývá různá. Teplotnímu skoku se nejlépe vyhnete, když budete chladnou vodu napouštět do akvária pomalu a poběží přitom filtr. Voda se lépe promíchá a teplota bude klesat pozvolněji.. Tímto způsobem problém vyřešíte maximálně na dva dny a měnit vodu každé dva dny má svoje mínusy, např. změna poměrů živin v akváriu.

Led

Stejně jako v případě výše, poměrně neefektivní z dlouhodobého hlediska, ale zato velmi rychlou metodou je vložení ledu do akvária. V mrazáku také můžete mít připravené PET lahve s vodou, které vložíte do akvária a po roztopení ledu opět vložíte do mrazáku, kde začne voda opět mrznout. Šetříte tak vodu a nemusíte znova a znova plnit nádoby nebo tvořítka na led. V případě že dáte do 150 litrového akvária 2 – 3 pet lahve s ledem, klesne teplota během 15 minut cca o 1 - 3 stupně Celsia (záleží samozřejmě na spoustě proměnných, jako je teplota vody v akváriu, osvětlení nad akváriem, proudění vody, teplota okolí a podobně),

Ventilátory

Ke chlazení vody se dají využít efektivně ventilátory, které se zavěšují na zadní stěnu akvária. Ventilátory se prodávají v různých velikostech, podle velikosti akvária, na které jsou určeny. V obchodech tak najdete chladiče s různým počtem ventilátorů. I když se to nemusí na první pohled zdát, chlazení tímto způsobem je poměrně efektivní a můžete dosáhnout dlouhodobého ochlazení až o šest stupňů Celsia. Ceny těchto ventilátorů se pohybují v řádech stokorun. Pozor, pokud máte na akváriu skleněné výztuhy, pořádně promyslete, jak velký ventilátor koupit. Možná budete muset koupit více malých ventilátorů, protože výztuhy mohou bránit zavěšení chladících modulů na stěnu akvária. Jako příklad značky můžeme uvést například Boyu AquaCooler. V roce 2022 vyšel do světa pro nano akvária designový ventilátor Chihiros Cooling Fan (unboxing tohoto produktu najdete na našem Youtube kanálu).

hobby aqua cooler

Obr. 3 - Příklad ventilátoru, který se umisťuje na hranu akvária

 

Externí chladiče

Profesionálním řešením v chlazení akvária jsou externí chladiče s chladícím médiem a výparníkem vč. digitálního řízení teploty. Ceny těchto chladičů začínají na 10 tisících korunách pro akvária o velikosti 150 litrů. Typickým příkladem jsou chladiče Hailea. Dalším značkou, která však umí kromě chlazení i ohřev je TECO. Je však potřeba si dát pozor na to, zda jednotka obsahuje i čerpadlo či nikoli. Některá zařízení je potřeba napojit na vnější filtr nebo čerpadlo. Je také třeba zvážit to riziko, že jde o další zařízení, které vede vodu z a do akvária a potencionálně může vodu kvůli vadnému těsnění propouštět někam, kam nechcete.

teco_tk_500

Obr. 4 – Externí chladič pro akvárium značky TECO

 

Závěrem

Na závěr se hodí říci, že přehřívání akvária je jistě téma a pokud máte akvárium v místnosti např. v podkroví, kde je přes léto skoro stále přes 30°C, je třeba chlazení řešit. Na druhou stranu podstatnější je pravidelná výměna vody, správné osvětlení a hnojení potom je akvárium a rostliny v kondici a těch pár dnů veder zvládne bez větších problémů. Problémy Vám také ušetří akvárium bez zakryté hladiny.